1
more

NEMA 1 Screw Cover Enclosure, Galvanized Steel with Knockouts, 10" x 8" x 4"
Item #: 587816
Cat #: SC081004G
UPC: 786725317158
Sign In or Register to view pricing and more.
Documents & Guides
Designed for indoor use for applications that require a junction or pull box to secure and manage electrical connections.
Overview
Designed for indoor use for applications that require a junction or pull box to secure and manage electrical connections.
Designed for use as a junction box and pull box in commercial and general industrial applications. Flush covers must be ordered separately for flush mount applications.
Also known as: 786725317158, SC081004G
Features & Benefits
- Fabricated from 16 gauge G-90 pre-galvanized steel. Flat, removable covers fastened with plated steel screws. Cover design permits easy removal without extracting cover screws. Mounting holes on back of box. Removable concentric knockouts on all four sides.
Specifications
| Depth: | 4 in |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 1 |
| Width: | 8 in |
| Material: | Steel |
| Height: | 10 in |
| Mounting: | Wall |
| Standards: | California Proposition 65 |
| Finish: | Galvanized |
| Knockouts: | Yes |
| Depth: | 4 in |
| Width: | 8 in |
| Height: | 10 in |
| Standards: | California Proposition 65 |
| Knockouts: | Yes |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 1 |
| Material: | Steel |
| Mounting: | Wall |
| Finish: | Galvanized |