
3A Fast-Acting Midget Fuse, Fiber, 13/32" x 1-1/2", 250VAC
Item #: 31132
Cat #: BAF-3
UPC: 051712320030
Sign In or Register to view pricing and more.
Documents & Guides
3 Amp Fast-Acting Midget Fuse, Ferrule, Fibre, 13/32" x 1-1/2", 250 Volt AC, Fiber Tube, Nickel Plated Brass Endcaps
Overview
3 Amp Fast-Acting Midget Fuse, Ferrule, Fibre, 13/32" x 1-1/2", 250 Volt AC, Fiber Tube, Nickel Plated Brass Endcaps
Bussmann series fuses play a major role in industrial or commercial facilities by providing reliable, maximum protection to power systems. Their physical size or rejection features prevent replacing a fuse with one from another fuse class.
Also known as: 051712320030, BAF-3
Specifications
| Diameter: | 13/32 in |
| Speed: | Fast Acting |
| Color: | Green |
| Length: | 1 1/2 in |
| Amps: | 3 |
| Volts AC: | 250 |
| Mounting: | Cartridge |
| Class: | Midget |
| Interrupt Rating AC: | 10 kA |
| Diameter: | 13/32 in |
| Color: | Green |
| Amps: | 3 |
| Mounting: | Cartridge |
| Interrupt Rating AC: | 10 kA |
| Speed: | Fast Acting |
| Length: | 1 1/2 in |
| Volts AC: | 250 |
| Class: | Midget |