
1A Fast-Acting Midget Fuse, 10kAIC/600V
Item #: 27753
Cat #: BBS-1
UPC: 051712707435
Sign In or Register to view pricing and more.
Documents & Guides
Eaton Bussmann series BBS fuse, 1 A, Non-indicating, Ferrule end x ferrule end, 10 kAIC at 600 Vac, Nickel-plated brass endcaps, Standard, 600 V
Overview
Eaton Bussmann series BBS fuse, 1 A, Non-indicating, Ferrule end x ferrule end, 10 kAIC at 600 Vac, Nickel-plated brass endcaps, Standard, 600 V
Bussmann offers the broadest selection of Supplemental and Midget fuses in both time-delay and fast-acting designs with voltages as high as 600Vac and 600Vdc.
Also known as: 051712707435, BBS-1
Specifications
| Diameter: | 13/32 in |
| Speed: | Fast Acting |
| Amps: | 1 |
| Type: | Fuse |
| Color: | Black |
| Length: | 1 3/8 in |
| Volts AC: | 600 |
| Mounting: | Cartridge |
| Class: | Midget |
| Interrupt Rating AC: | 10 kA |
| Diameter: | 13/32 in |
| Amps: | 1 |
| Color: | Black |
| Volts AC: | 600 |
| Class: | Midget |
| Speed: | Fast Acting |
| Type: | Fuse |
| Length: | 1 3/8 in |
| Mounting: | Cartridge |
| Interrupt Rating AC: | 10 kA |