Overview
RVJ806 HNG RSDPLLTCH FRP
RVJ enclosures are designed for use as electrical junction boxes in highly corrosive environments and provide protection for equipment and operators from indirect electrical contact.
Also known as: 635394581462, RVJ806HWPL1
Specifications
| Color: | Light Gray |
| Material: | Fiberglass |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 3 |
| Depth: | 4.920 in |
| Width: | 7.320 in |
| Finish: | Smooth Matte |
| Height: | 9.320 in |
| Weight: | 3.800 lb, 3.800 lbs |
| Color: | Light Gray |
| IP/NEMA Rating: | NEMA 3 |
| Width: | 7.320 in |
| Height: | 9.320 in |
| Material: | Fiberglass |
| Depth: | 4.920 in |
| Finish: | Smooth Matte |
| Weight: | 3.800 lb, 3.800 lbs |
