This product has been discontinued.

Sign In or Register to view pricing and more.
Documents & Guides
5A 250V 3AB - 1/4" x 1-1/4" Ceramic, Time Delay Fuse
Overview
5A 250V 3AB - 1/4" x 1-1/4" Ceramic, Time Delay Fuse
Also known as: 051712723022, MDA-5
Specifications
| Material: | Ceramic |
| Diameter: | 0.250 in |
| Amps: | 5 |
| Speed: | Time Delay, Slow Blow |
| Volts AC: | 250 |
| Mounting: | Cartridge |
| Length: | 1.250 in |
| Interrupt Rating AC: | 10 kA |
| Material: | Ceramic |
| Amps: | 5 |
| Volts AC: | 250 |
| Length: | 1.250 in |
| Diameter: | 0.250 in |
| Speed: | Time Delay, Slow Blow |
| Mounting: | Cartridge |
| Interrupt Rating AC: | 10 kA |