This product has been discontinued.

3-1/2 Amp Time-Delay Glass Fuse, 1/4" x 1-1/4", 250V
Item #: 25127
Cat #: MDL-3-1/2
UPC: 051712724692
Sign In or Register to view pricing and more.
Documents & Guides
3-1/2 Amp Time-Delay Glass Fuse, 1/4" x 1-1/4", 250 Volt AC
Overview
3-1/2 Amp Time-Delay Glass Fuse, 1/4" x 1-1/4", 250 Volt AC
Also known as: 051712724692, MDL-3-1/2
Specifications
| Diameter: | 0.250 in |
| Speed: | Time Delay, Slow Blow |
| Type: | Fuse, Electronic |
| Material: | Glass |
| Volts AC: | 250 |
| Mounting: | Cartridge |
| Length: | 1.250 in |
| Amps: | 3.500 |
| Interrupt Rating AC: | 10 kA |
| Diameter: | 0.250 in |
| Type: | Fuse, Electronic |
| Volts AC: | 250 |
| Length: | 1.250 in |
| Interrupt Rating AC: | 10 kA |
| Speed: | Time Delay, Slow Blow |
| Material: | Glass |
| Mounting: | Cartridge |
| Amps: | 3.500 |